Czym jest piwo? I jak powstaje?

Procesie biorą obecność wodny wyciąg otrzymany

Piwo to nic innego jak jeden z wielu rodzajów napoi, które są obecnie powszechnie dostępne na rynku spożywczym. Powstają one za pośrednictwem procesu nazywanego fermentacją alkoholową. W procesie tym biorą udział wodny wyciąg otrzymany z tak zwanego słodu browarowego, a także pewnej ilości chmielu w postaci szyszek, który sprawia, że otrzymany produkt posiada pewien dodatek smakowy za pomocą udziału w całym procesie odpowiednio dobranych i wyselekcjonowanych szczepów niezbędnych w procesie tym drożdży.

Calusieńkim toku fermentacji

Otrzymanie takiego piwa jest dość skomplikowane. Niezbędny w całym procesie fermentacji alkoholowej sód browarowy otrzymuje się ze słodowania zboża, a dokładniej najczęściej jęczmienia. Zdarza się, że do wytworzenia piwa korzysta się z inny gatunków zbóż, a mianowicie z żyta czy pszenicy, jednak tu już zdecydowanie rzadziej. Jęczmień jest jednak najczęściej wykorzystywany jako składnik do produkcji piwa.

Otrzymany słód zacierany poddawany dokładnej

Takie zboże jest moczone, potem stopniowo kiełkuje, a następnie podlega procesowi suszenia. Otrzymany słód jest zacierany i poddawany dokładnej filtracji, tak aby powstała tak zwana brzeczka. Otrzymana w ten sposób brzeczka jest następnie gotowana i poddawana wyżej wspomnianej fermentacji alkoholowej. Do takiej brzeczki jeszcze przed warzeniem dodaje się szyszki chmielu i odpowiednio dobranych drożdży oczywiście specjalnych drożdży piwowarskich.

Stopniu co wspomniano

To jaki powstanie nam słód i jakiego rodzaju dodamy tu chmielu czy ilości alkoholu zależy od rodzaju i smaku piwa, które otrzymamy. Dlatego polski rynek jest powszechnie dość obfity w różnego rodzaju piwa, które maja swój specyficzny smak i charakter. Zatem tak jak wspomniano smak piwa zależy przede wszystkim od zawartości piwa, które się w nim znajduje, rodzaju użytych słodów, dodanego ekstraktu, który powstaje z niesfermentowanych rodzajów składników słodu, a także dodawanej goryczki chmielowej.